Hříbal, Stezka, Kaltenböck, Molnár, Dvořák, Nikl

Filipovský, Zika, Oliverius, Vávra, Pořický, Růžek, Hošek, Řídel, Racek, Kopas, Šetka

Jaromír Carvan, Miroslav Diblík

mistrovké utkání - sobota 02.03.2013 - playoff, čtvrtfinále - 1. zápas

D ě č í n - Sokolovská hokejová horečka začala. Baník vstoupil do čtvrtfinále playoff skvěle, na ledě Děčína zvítězil vysoko 8:1 a ujal se vedení v sérii 1:0. Další zápas se odehraje již v pondělí 4.3. od 18.00 hodin na zimním stadionu v Sokolově.

Do Děčína dorazila i skupina zhruba 35 fanoušků, která vydatně svůj tým podporovala a statečně se svými hlasivkami prala s děčínskou přesilou. Od začátku se sokolovským divákům musel zápas líbit. Již při nástupu na led z mužstva sálalo odhodlání a pomalované tváře sokolovských hokejistů naznačovaly, že na sever Čech dorazila parta bojovníků, která chce položit základ k tolik vytouženému postupu do druhého kola playoff. A odhodlání nevyprchalo ze sokolovského týmu po celé utkání. Střídačka zápasem žila, včetně útočníka „Čendy“ Sopra, který letos do bojů již zřejmě nezasáhne, ale na střídačce byl s mužstvem a znovu tak sokolovský srdcař ukázal, že je stále součástí týmu.

V sestavě Baníku se udály drobné změny. Nováka (zranění ve tváři) v obraně nahradil Tomáš Jakubal, jenž znovu podal výborný výkon. Místo ve třetí útočné formaci pak zaujal mladý Oto Táborský, který se svou rolí popasoval taktéž skvěle. A právě třetí pětka byla nasazena na úvodní buly proti údernému prvnímu útoku Děčína.

Hned od začátku se hrál hokej, typický pro playoff – rychlý, plný soubojů a emocí. Děčín se v úvodu dostal do náporu, Nechvátal zasahoval proti několika střelám a hned v úvodu podržel své mužstvo. Vystrkovat růžky začal však také Baník a ve 4.minutě hned udeřil. V oslabení Pražák na modré čáře zachytil puk, neukvapil se, naservíroval ho Ladislavu Bouškovi, který si poradil s brankářem a zakončil do prázdné brány – 0:1. A to nebylo vše. V 5. minutě chybovali děčínští v rozehrávce, Vrtek od zadního mantinelu vyjel před bránu, přihrál k druhé tyči Ladislavu Bouškovi, jenž překonal Petráska podruhé – 0:2. To Děčín ještě více rozdráždilo a domácí zatlačili sokolovské před vlastní bránu. Následně byl vyloučen Bauer a Medvědi hráli další přesilovku. V ní ale znovu zahrozil Baník, tentokrát však neskóroval. To se naopak povedlo domácím. V závěru přesilové hry zůstal před Nechvátalem osamocený Michal Oliverius a nadvakrát překonal sokolovského brankáře - 1:2. Baník ale za 13 sekund znovu vedl o dva góly. Bauer vyhrál vhazování v útočném pásmu, Miroslav Kuncl vypálil od modré, Petrásek měl zakrytý výhled a střela skončila v síti – 1:3. Domácí byli vývojem zaskočeni, do sólového nájezdu se dostal Pražák, ale nedal. Jenže v 11. minutě přidali hosté další gól. Vladislav Vrtek se na levé straně dostal k puku, tentokrát nenahrával, ale pověsil kotouč za záda Lavingera, který tak udržel čisté konto jen dvě a půl minuty – 1:4. Děčínský nápor tak znatelně otupěl a domácí hodně znervózněli. Závěr první třetiny tak patřil Baníku, kdy velkou šanci měl ještě Dobřemysl, ale neproměnil. Hra se však celkově uklidnila, což hostům vyhovovalo.

Do druhého dějství vstoupili domácí opět velkým náporem a Nechvátal se měl co otáčet. Ale sokolovská obrana pracovala poctivě a hodně svému brankáři pomohla. Ve 24. minutě opět zahrozil Baník, kdy do Lavingera pálil Boušek a vzápětí děčínského brankáře překonal Dobřemysl. Rozhodčí však tento gól neuznal, pro údajné dřívější přerušení hry. Domácí se sice snažili o snížení skóre, ale hráči Baníku by v tomto zápase puk snad i snědli, jen aby neinkasovali. Důkazem obětavosti byl skok Soukupa do tvrdé střely od modré. Zásah do hrudi pak sokolovský bojovník na střídačce těžce vydýchával. A odměnou za poctivou práci hostujících hráčů byl další gól v síti Děčína. V situaci dva na jednoho, sokolovští hráči domácího obránce s brankářem rozebrali jak Lego a Jan Bauer zakončoval do odkryté brány – 1:5. Na druhé straně pak domácí Vávra nastřelil v oslabení tyč, ale Baník již postupně začal přebírat iniciativu a například třetí útočná formace dokázala své protivníky přehrát a zamknout na dlouhou dobu v jejich obranném pásmu. Děčín zahrozil jen v posledních vteřinách, kdy tečovaná střela jen těsně minula klec Nechvátala.

Třetí třetina pak již byla plně v moci Baníku. Ve 43. minutě se ve velké šanci ocitl s chutí hrající Štrach, ale Lavinger skvěle betonem zasáhl. Ve 44. minutě se sokolovští hokejisté se svými fanoušky již znovu radovali. Bauer hodně zariskoval v obranném pásmu, nakonec ale svým manévrem přečíslil děčínské hráče. Po přejetí modré čáry přihrál Bauer Dobřemyslovi, který se dostal před brankáře a mohl pálit, ale sokolovský kapitán zkušeně ještě našel Jana Bauera, jenž střílel do prázdné brány – 1:6. To již zavládla na straně Sokolova euforie, kterou navíc podpořil Roman Kašpar, který po černé práci a asistenci Táborského bombou do šibenice přidal sedmý gól – 1:7. To se již ze sokolovského kotle stále častěji začalo ozývat „deset, deset“. Blíže požadované desítce byl Baník o chvíli později, kdy ujeli ve dvou na jediného obránce Vrtek s Ladislavem Bouškem a druhý jmenovaný završil hattrick – 1:8. Zápas se poté již dohrával, obě mužstva si vypracovala ještě náznaky šancí, Baník měl hru pod kontrolou a dovedl zápas k senzačnímu vítězství 8:1.

Kdo se v sobotu vydal do Děčína, nemohl litovat. Baník předváděl parádní hokej, hráči bojovali, sálala z nich touha po úspěchu a odměnou jim bylo vítězství a děkovačka s věrnými fanoušky po skončení zápasu.

Výsledek je nejlepší pozvánkou na pondělní druhý duel v Sokolově. Zápas začne v 18.00 hodin a pevně věříme, že na sokolovský zimní stadion si najde cestu velký počet diváků, kteří vytvoří to pravé domácí prostředí.

Baník podporu potřebuje. Sice Sokolov vysoko vyhrál a vede v sérii 1:0, ale čeká ho ještě těžká práce za vysněným postupem. Děčín má své kvality a Baník k postupu potřebuje ještě dvě vítězství. Přijďte pomoci k dalšímu kroku za historickým úspěchem v playoff.