17.10. 2024 | Mládež | Mládež HCB
Radek Novák prvním hráčem ročníku 2008 v seniorské soutěži

Odchovanec Baníku, šestnáctiletý brankář Radek Novák se stal prvním hokejistou narozeným v roce 2008, který nastoupil v české profesionální soutěži.

Běžela 54. minuta, Baník ve Vsetíně prohrával 5:2 a během komerční pauzy šlágru kola Maxa ligy přišel historický okamžik. Někteří diváci tento moment možná ani nezpozorovali, když do brankoviště zamířil místo Martina Altrichtera teprve šestnáctiletý gólman Radek Novák. Odchovanec Baníku se tímto stal prvním hráčem ročníku 2008, který zasáhnul do českých profesionálních seniorských soutěží.

„Před třetí třetinou jsme se o této možnosti bavili s trenéry. Všichni tři jsme se na této variantě shodli. Viděli jsme to jako ideální příležitost dát Novasovi možnost prožít premiérové minuty v seniorském hokeji. Myslím si, že je to pro něj velmi cenná zkušenost, zvlášť když to bylo Na Lapači, kde byla velmi dobrá návštěva,“ říká k prvnímu startu svého svěřence trenér brankářů David Fečo.

Radek Novák sice během necelých sedmi minut příliš práce neměl, jednou inkasoval, když ho v přesilové hře nechytatelnou střelou překonal Jakub Teper, ale zápas si i tak užil. „I když to bylo jenom pár minut, tak jsem za ně velmi rád a užil jsem si je dost,“ hlásil po zápase mladý brankář.

Šestnáctiletý gólman nastoupil v dresu A-týmu již během přípravy, když vychytal vítězství na ledě druholigového Chebu, v mistrovském zápase však nenastoupil ještě ani do juniorské soutěže, byť i za juniory chytal v přípravě. Pravidelně se však již připravuje s A-týmem. Ve Vsetíně pak přišel křest ohněm. „Klobouk dolů předtím jak to zvládnul, před solidně zaplněným Lapačem tam vlézt ve třetí třetině nebylo jednoduché,“ pokračuje David Fečo, který má u A-týmu Sokolova gólmany na starost. „Ještě teď se lehce klepu, ale jinak je to skvělý pocit tam stát a jsem rád, že jsem mohl svůj první start mít zrovna proti takovému soupeři jakým je Vsetín,“ líčil ještě z autobusu Radek Novák.

Mladý brankář dosud působil jen v Sokolově a navázal na svého otce, který byl taktéž v kádru prvoligového Baníku, a to v devadesátých letech, rovněž jako brankář.

„Radka vnímám pozitivně. Je to odchovanec klubu, který je zápasově vytěžován v dorostu. Je to pracovitý brankář, který má určitě potenciál, proto jsme ho před sezonou zapojili rovnou do programu A-týmu. Doufáme, že ho to posune zase o kus dál,“ hodnotí nejmladšího hráče ligy David Fečo.

Talent Baníku má vše před sebou a kdo ví, třeba napodobí jiné sokolovské odchovance mezi třemi tyčemi, kteří se dostali do nejvyšší soutěže či reprezentace. Vždyť sokolovský Baník dodal hokeji skvělé brankáře, jakými byli Tomáš Vokoun, Lukáš Mensator nebo Tomáš Závorka. V extralize pak nastupuje také Vladislav Habal, i díky jehož absenci ve středečním utkání se Radek Novák dočkal prvního startu v seniorském hokeji.

Radek Novák se zároveň stal již devátým juniorským hráčem Baníku v Maxa lize.